Najlżejszy ultrabook na świecie – LG prezentuje serię LG Gram

Seria LG Gram to trzy modele ultrabooków – 17-calowy, 15,6-calowy oraz 14-calowy. Każdy z nich wyposażony został w najmocniejsze na rynku podzespoły, wydajną baterię, a przy tym wszystkie zachowują niezwykle niską wagę – nawet poniżej jednego kilograma.

Najlżejszy ultrabook na świecie

Większość laptopów z matrycą o rozmiarze 17 cali waży więcej niż dwa kilogramy. LG Gram 17Z990 waży zaledwie 1340 gram, co czyni go najlżejszym 17-calowym ultrabookiem na świecie w swojej kategorii. Warto przy tym zaznaczyć, że ogromną zaletą ultralekkiego ultrabooka jest pojemna bateria (72Wh). Mimo swojej niewielkiej wagi, urządzenie może pracować ultradługo bez dostępu do prądu.

17-calowy LG Gram wyposażony został w matrycę IPS o rozdzielczości WQXGA (2560x1600 pikseli) w formacie 16:10. Dzięki takim proporcjom możliwe jest wyświetlanie na przykład całego edytowanego zdjęcia wraz z przybornikiem. Zwiększona dwukrotnie liczba pikseli pozwala również na uzyskanie wyraźniejszego obrazu o bogatszych detalach i większym kontraście. Tak duży ekran, zamknięty w obudowie rozmiarami przypominającym 15,6-calowy ultrabook, idealnie sprawdzi się zarówno przy edycji foto lub video, jak również podczas pracy biurowej, szczególnie w czasie podróży.

Najmocniejsze podzespoły w swojej klasie

Sercem LG Gram 17Z990 jest topowy procesor Intel® Core™ i7 8-generacji, wspierany przez zintegrowaną kartę graficzną Intel UHD Graphics 620, 8GB pamięci RAM i 512GB pamięci wewnętrznej (dysk SSD M.2). Co ważne – zarówno pamięć wewnętrzną, jak i RAM można rozszerzyć o dodanie kolejnego dysku lub kości. Maksymalna obsługiwana ilość to 16GB RAM i 1TB pamięci wewnętrznej.

Użyteczność ponad wszystko

Ultrabook wyposażony jest we wszystkie niezbędne złącza – HDMI, USB C, dwa porty USB 3.1 oraz Thunderbolt™3. Dzięki temu ostatniemu złączu możliwe jest nie tylko przesyłanie danych z szybkością 40 Gbps, czyli osiem razy szybciej niż w przypadku standardowego wejścia USB 3.0, ale również ładowanie urządzenia na przykład przez podłączenie monitora wyposażonego w taką funkcję. LG Gram 17Z990 wyposażony został w możliwość odblokowywania urządzenia za pomocą odcisku palca, który umieszczony został w przycisku włączania. Innym dodatkiem, który docenią osoby lubiące słuchać muzyki jest standard DTS Headphone X, umożliwiający symulowanie efektu dźwięku 11.1.

Standard militarny

Całość zamknięta jest w stylowej i wytrzymałej obudowie, wykonanej ze stopu magnezowo-karbonowego. Taki materiał stosuje się w bolidach Formuły 1 oraz w produkcji statków kosmicznych NASA. Ultrabook spełnia normy militarne armii USA MIL-STD 810G, będąc odpornym na przypadkowe upuszczenia, wibracje, ekstremalne wahania temperatury, kurz i mgłę solną (bryzę morską)*. Pracę mobilną umożliwia podświetlana klawiatura i gładzik, który obsługuje gesty.

LG Gram 15Z990 i LG Gram 14Z990

LG zaprezentowało również dwa kolejne ultralekkie urządzenia, które debiutują na polskim rynku. LG Gram 15Z990, ważący 1099 Gram i LG Gram 14Z990, który porzucił przedrostek kilo i waży zaledwie 995 gram, wyposażone zostały w odpowiednio 15,6 i 14-calowe matryce Full HD, wykonane w technologii IPS.

Pełna moc

Ultrabooki napędzane są topowymi procesorami Intel® Core™ i5 8-generacji, wspomagane przez 8GB pamięci RAM oraz zintegrowaną kartę graficzną Intel UHD Graphics 620. 14-calowy LG Gram dostępny będzie w wersji dyskiem SSD M.2 256GB, a 15,6-calowa wersja będzie umożliwiała wybór pomiędzy 256 lub 512GB na dane. W obu modelach zastosowano baterię o pojemności 72Wh, co w przypadku 14-calowego LG Gram oznacza ultradługi czas działania.

Przede wszystkim użyteczność

Podobnie jak w przypadku 17-calowej wersji, ultrabooki będą wyposażone we wszystkie niezbędne złącza – HDMI, USB C, dwa USB 3.1, Thunderbolt™3. Podświetlana klawiatura oraz standard dekodowania dźwięku DTS Headphone X dopełnią obraz w pełni mobilnego ultrabooka. Ultrabooki będzie można odblokować za pomocą czytnika linii papilarnych, zatopionego w klawiszu włączania.

Obudowa LG Gram 14Z990 i LG Gram 15Z990 spełnia normy militarne MIL STD810G, będąc odporną m.in. na przypadkowe upuszczenia czy mgiełkę solną, która powstaje na przykład nad morzem. Obudowa karbonowo-magnezowa gwarantuje nie tylko świetne zabezpieczenie podzespołów, ale również wysoką odporność na zarysowania czy zbieranie odcisków palców.